ODSJEK ZA KONZERVIRANJE I
RESTAURIRANJE UMJETNINA

Radionica na OKIRU ALU

Radionica o slovenskim iskustvima u čišćenju i konsolidaciji zidnih slika i mozaika Martine Lesar Kikelj na OKIRU 18.-20. 11. U sklopu Erasmus + suradnje s Restauratorskim centrom iz Ljubljane, voditeljica Odjela za zidno slikarstvo i mozaik Martina Lesar Kikelj, od srijede 18.11. do petka 20. 11. 2015. na OKIRU je održala niz predavanja vezanih za slovenska iskustva u čišćenju i konsolidaciji zidnih slika i mozaika. Uz predavanja održane su i radionice u praktikumu za zidno slikarstvo i in situ, u dvorcu Brezovica gdje su se praktiččno primijenile prezentirane metode i materijali. Predavanja su bila namijenjena svim studentima/cama  OKIRU, a radionica studentima/cama OKIRU 3. ,4. I 5. g R/S.

Prvi dio programa predavanja nazvan Planiranje projekata nekoć i danas; pristup i izvedba, obuhvaćao je predstavljanje ZVKDS (Zavod za zaštitu kulturne baštine Slovenije) i osnovne pojmove vezane uz zidne slike. Kratki povijesni pregled konzervatorskog pristupa i etičkih i stručnih pogleda na postupke na zidnim slikama prethodili su dijelu predavanja posvećenom konzervatorskom planiranju. Predavačica je studente upoznala sa slovenskim iskustvima u planiranju opsežnijih konzervatorsko-restauratorskih radova i ukazala na važnost i ulogu istraživanja. Nekoliko značajnih primjera iz djelatnosti Zavoda predstavljenih u daljnjim predavanjima pokazali su raznorodnost problematike konzerviranja i restauriranja zidnih slika i specifičnosti izvedbe pojedinih metoda. Prezentirane su metode desulfatizacije pulpama amonijevog karbonata, čišćenje mješavinama sa sastojcima poput EDTA, triamoniumcitrata, ionskim izmjenjivačima, pretkonsolidacija i konsolidacija amonijevim kazeinatom te različitim anorganskim konsolidantima.

Popodnevna radionica prvog je dana bila posvećena predstavljanju materijala i pripremi mješavina za čišćenje i konsolidaciju. Pri tome je voditeljica ukazala na karakteristike određenih materijala, specifičnosti i varijante njihove primjene. Pojedini materijali primijenjeni su na prethodno pripremljenim probnim pločama i zidnim slikama izvedenim u sklopu nastave. Problemi koji su se obrađivali obuhvaćali su praškasto osipanje slikanog sloja prekrivenog slojem prljavštine, slikani sloj prekriven bijelim velom karbonatne skrame, zidne slike izložene utjecaju sulfata i slično.

Drugi dan predavanja bio je posvećen konzerviranju i restauriranju mozaika. Prikazan je pregled povijesti aktivnosti na mozaicima tijekom nedavne povijesti te pristup pokušaju rješavanja problema konzerviranja i restauriranja mozaika koji su bili gotovo potpuno zapostavljeni do 2010. Tijekom razdoblja između 2010 i 2015 g. unutar ZVKDS pokrenut je niz aktivnosti sa ciljem razvoja konzervatorsko-restauratorske metodologije na području mozaika u Sloveniji. S tim u vezi uspostavljena je i suradnja s različitim institucijama (Zavod za graditeljstvo, Ljubljana; Sveučilište u Ljubljani, Prirodoslovno- tehnološki  fakultet, Odsjek za geologiju, Ljubljana) kako bi se potaknulo istraživanje i primjena različitih materijala i metoda konzerviranja i restauriranja mozaika. U predavanjima je prezentirana primjena laganih mortova, zaštitnih fotokatalitičkih i hidrofobnih premaza te metode određivanja provenijencije kockica mozaika. Na predavanju je prezentiran i niz projekata koji su pokrenuti od 2010. g. (NUK II, Celje, Simonov zaliv).

Drugi dan radionice bio je predviđen za primjenu prethodno pripremljenih materijala i neke od potrebnih metoda ispitivanja (npr. ispitivanje pH). S obzirom da se pojedine metode mogu primijeniti u više navrata u različitom trajanju i s više različitih koncentracija materijala, izvedeno je više različitih proba. Neke od njih zahtijevale su dugotrajnije praćenje, pa su nastavljene i kasnije tijekom nastave.

Treći dan radionica se nastavila in situ, na zidnim slikama u dvorcu Brezovica. Probe čišćenja prljavštine i preslika izvedene su većinom na zidnim slikama u središnjoj dvorani dvorca a obuhvaćale su primjenu mješavina na bazi amonijevog karbonata, EDTA, triamoniumcitrata i ionskih izmjenjivača. Također su izvedene probe čišćenja grafita dvijema komercijalnim mješavinama (Grafitex i Wipe-out). Na dijelovima otkrivenih zidnih slika u sjeverozapadnoj prostoriji gornjeg kata dvorca isprobana je metoda omekšavanja bijele skrame naknadnih vapnenih naliča koji su se teško skidali.

Na predavanjim i u radionicama studenti su se upoznali s bogatim iskustvom slovenskog Zavoda i različitim metodama i materijalima koje su koristili u konzervatorsko-restauratorskom radovima. Također je dragocjeno iskustvo koje su stekli u uspostavljanju radionice za konzervatorske radove na mozaicima koji pokazuju pravilan pristup problemu i mogućnosti rješavanja i organiziranja projekata.