KIPARSKI
ODSJEK

Terenska nastava

Svijetle pruge 2017 - Aurox (Noa Geras)

Terenska nastava

Aurox - Noa Geras

Terenska nastava

Aurox

Terenska nastava

Aurox

Terenska nastava

Plamen - Matej Vuković

Terenska nastava

Plamen - Helena Rubčić

Terenska nastava

Plamen - Matej Vuković, Helena Rubčić

Terenska nastava

Raskol - Katarina Pucko, Matija Filo

Terenska nastava

Raskol - Lucija Jelić i Matija Filo

Terenska nastava

Uzdizanje - Katarina Pucko

Terenska nastava

Uzdizanje - Nino Hiveš

Terenska nastava

Uzdizanje - Katarina Pucko i Nino Hiveš

Terenska nastava

Prof. Barišić, Rod i Gašparić

Terenska nastava

Prof. Neven Bilić

Terenska nastava

Aurox - konačna instalacija

SVIJETLE PRUGE 2017

Petnaest godina studentske kiparske kolonije

Tekst: Marija Glavaš Foto: Marija Glavaš, Noa Geras

Ovogodišnje Svijetle pruge posvećene profesoru Drinkoviću


Druženje u šumskom okruženju, učvršćivanje prijateljskih veza među kolegama, stjecanje novog iskustva koje će biti potrebno tijekom radnog vijeka, susret s drugom strukom od koje se može naučitinešto novo i drukčije - sve je to namijenjeno studentima završnih Odjela kiparstva Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu. Ideja je to preminulog profesora Slavomira Drinkovića, a zaživjela je prije petnaest godina. Svake godine po jedna generacija proboravi desetak dana u lugarnici Rogvić kut šumarije Bjelovar pa tako galerija na otvorenome pomalo raste.

Većina hrastova nakon što biva posječena obrađuje se i od njih nastaje namještaj. Nekoliko posebno odabranih hrastova doživi sasvim osobit preobražaj. Radnici šumarije Bjelovar, sastavnice Uprave šuma Podružnice Bjelovar svake godine dobiju zadatak odabrati najljepša stabla koja potom bivaju pretvorena u prava umjetnička djela. To je tradicija koja traje već petnaest godina koliko se druže kipari i šumari.

Ideja o kiparskoj koloniji u šumskom, prirodnom okruženju zaživjela je 2002. godine u umu profesora kiparstva Slavomira Drinkovića, a šumari u UŠP Bjelovar su je rado prihvatili i odlučili podržati. Profesor Drinković uvrstio se među najpoznatije hrvatske suvremene umjetnike, a ostaje najpoznatiji po spomen-obilježjima posvećenima Domovinskom ratu, od kojih je jedno - ono na Ovčari, posvećeno pogubljenim Vukovarčanima. Preminuo je 6. prosinca prošle godine, a njegovi kolege odlučili   su ovogodišnje radove posvetiti njemu, program ovogodišnje radionice nazvan je U sjećanje.

U kiparskoj radionici Svijetle pruge sudjelovalo je troje profesora i sedam studenata završnih godina Kiparskog odjela ALU. Svi studenti u klasi su red. prof. art. Petra Barišića koji je najpoznatiji po svojem djelu - spomen-obilježju Slomljeni pejzaž koje je posvećeno novinaru Gordanu Ledereru. Uz njega je, također u svojstvu voditelja projekta uz studente svih devet dana, odnosno u razdoblju od 1. do 10. rujna boravio doc. art. Neven Bilić. Uz njih je studentima svesrdnu pomoć svojim znanjem, odnosno praktičnim savjetima davao gostujući profesor Krešimir Rod koji je i sam sudjelovao u izradi skulpture. Kao i prethodnih generacija pomoć su imali i od strane šumskog sjekača opremljenog motornom pilom čiji je zadatak bio prema njihovim uputama prerezati drvo. UŠP Bjelovar im je pomogla i posredno tako što su koristili usluge obližnje pilane i neposredno na način da ih je svakoga dana došao posjetiti netko od šumara, pružiti im potporu kako bi se osjećali ugodno. Bjelovarsko-bilogorska županija pobrinula se da studenti i profesori svaki dan imaju osigurane obroke. Studenti su doista i potvrdili da im prijateljsko okruženje i šuma daju posebnu energiju potrebnu za izradu velikih, masivnih skulptura. Tijekom zahtjevnog fizičkog rada koriste lemilice, bušilice, brusilice, sjekire i razne druge opasne strojeve i alate za rad s kojima prethodno, pojasnio je profesor Barišić, prođu dobru obuku.

Samoj radionici, pojasnili su sudionici, prethode detaljni dogovori, detaljno crtanje skica, prijedlozi i rasprave. Četiri skulpture koje su postavljene među dosadašnja djela mladih umjetnika imaju osobito značenje jer je svaka svojevrsni spomenik dobrom duhu profesora Drinkovića. Prema skici studenti četvrte godine Helena Rubčić i Matej Vuković izradili su najprije malenu drvenu maketu i potom skulpturu Plamen, jednostavne linearne strukture u jarkocrvenoj boji koja predstavlja žar umjetničkog stvaralaštva koji je profesor Drinković pokrenuo na Bilogori. Studenti pete godine Katarina Pucko i Nino Hiveš odlučili su izraditi skulpturu Uzdizanje u profesorovom stilu koji podrazumijeva uspravnu formu, a utjelovljen je u liku dviju divovskih ljubičastih ruku koje streme u nebo. Studenti pete godine Lucija Jelić i Matija Filo odlučili su izraditi crno – bijelu skulpturu koja predstavlja sjećanje, odnosno promišljanje o prolaznosti, a nazvali su je Raskol. Studentica četvrte godine Noa Geras utjelovila je lik bika Aurocha koji simbolizira veličinu, snagu i tvrdoglavost, a kako je pojasnila autorica, stoji na visokim nogama jer na ljudski rod gleda sa žaljenjem. Zapravo, radi se o izumrlom govedu tur prema kojem je naša pokrajina Turopolje dobila ime. Time su studenti izrazili zahvalnost za sve što ih je profesor naučio, a da posjeduju potrebna znanja i da imaju talent i osjećaj za likovni izričaj dokazali su odavno. Svijetlim prugama dodijeljena je Rektorova nagrada za projekt Neobični svjetovi realiziran 2010. godine i zatim 2013. godine za projekt Znakovi upozorenja. Ova je velika izložba skulptura na otvorenom odavno uvrštena u turističku ponudu Grada Bjelovara. Biciklisti i izletnici već dugo običavaju zastati kako bi bolje promotrili skulpture, poneki se i fotografiraju uz njih, a radnici zaposleni u UŠP Bjelovar ne skrivaju svoje zadovoljstvo što aktivno podupiru mlade stvaratelje.

Terenska nastava - Polazna