GMK, prostor 10ka, Šubićeva 29
otvorenje: četvrtak 26. lipnja 2025., 19:00 h
trajanje: od 26. lipnja do 10. srpnja 2025.
radno vrijeme galerije > uto-pet: 16-19 / sub: 10-13
„Ugovor o stipendiranju” Marine Brkić proizlazi iz iskustva vremenskog i prostornog zastoja: boravka u Požegi pod uvjetima stipendije. Kroz seriju suptilnih, osobnih i precizno izvedenih radova, umjetnica se ne bavi temom povratka, već boravka bez izbora. Izbjegavajući dramatizaciju i sentimentalnost, ciklus postavlja pitanje što ostaje kada se prostor pretvori u uvjet, a vrijeme u obavezu. Kroz tekstil, fotografiju, zvuk i bilježenje svakodnevice, izložba artikulira stanje koje mnogi poznaju, stanje koje nije izbor, ali iz kojeg nastaje rad.
Iz predgovora Marte Radman:
“Ova izložba nije dramatizacija, već samosvjesna artikulacija stanja koje mnogi prepoznaju, osobito oni koji se na početku profesionalnog puta susreću s ograničenjima sustava. Ona ne traži suosjećanje, ali ga nenametljivo priziva. Umjetnica ne koristi jezik kritike, ali pozicija iz koje radi jasno pokazuje gdje institucije često zataje: mlada žena, netom diplomirana, s administrativnim dugom i bez slobode kretanja. Ovdje nema direktne naracije, nema patetične simbolike, samo stvarnost. Sve je izvedeno pažljivo, ozbiljno, bez viška. Pogled kroz prozor koji se ne mijenja. Zvuk vode koja preglasno teče. Glas koji čita ugovor. Kalendari koji ne bilježe dane, nego njihov nedostatak. Plišani medvjedić bez anegdote. Radovi ne traže ništa. Čak ni priznanje. Samo ostaju, stabilni, tihi, prisutni, unutar konkretne vremenske matrice.
Biografija
Marina Brkić rođena je 1985. godine u Požegi. Prije formalnog likovnog obrazovanja bavila se glumom u kazalištu i izradom dizajnerskog i tradicionalnog nakita. Na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu diplomirala je kiparstvo 2023. godine, uz nagradu summa cum laude, gdje je trenutačno i na postdiplomskom studiju. Do sad je izlagala na četiri samostalne i dvadesetak skupnih izložbi, te je autorica nekoliko privremenih intervencija i dvije skulpture u javnom prostoru. Zajedno s kolegama Mateom Despot i Leonardom Loscialeom za vrijeme studija osniva i vodi neovisnu studentsku galeriju Rupa u prostorima ALU na Jadran Filmu. Zanimaju je mogućnosti koje pružaju neuobičajeni uvjeti rada i življenja, te preklapanje vremena i prostora. Bavi se proširenim poljem kiparstva i fotografijom.