IZLOŽBENI PROGRAM ALU



Izlagački prostori Akademije likovnih umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu:

Galerija Šira
Preradovićeva 13, HR – 10000 Zagreb 

Provedbom godišnjeg  izložbenog programa  galerije Šira Akademija likovnih umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu na institucionalan način, u vidu svoje prve galerije od osnutka Akademije 1907. prezentira široj javnosti umjetničku  produkciju svojih studenata, ali i studenata partnerskih institucija. Akademija putem Galerije poziva prije svega studentsku populaciju u širem smislu, učenike srednjih umjetničkih škola, turiste i građane Grada Zagreba da prisustvuju otvorenjima, posjećuju izložbe, sudjeluju u radionicama, tribinama, predavanjima i projekcijama koje su većinom otvorenog tipa.

Unutar godišnjeg programa galerija Šira, još od 2016. godine kada je i otvorena, predstavlja izložbe različitih profila, od samostalnih, skupnih, izložbe nastale u sklopu  međunarodne i međusveučilišne suradnje, kao dio festivalskog programa i slično. Od osnutka je u Galeriji ostvareno više od stotinu izložbi, što predstavlja visoku produkcijsku razinu izložbenog programa. Na svakom otvorenju izložbe Galeriju posjeti otprilike stotinjak osoba, a još toliko dođe na izložbu u danima nakon otvorenja. Već neko vrijeme radimo i na povećanju vidljivosti galerije u smislu da je 2021. izrađena nova suvremenija web stranica, redovito se sadržajem puni Facebook stranica galerije, izradio se novi galerijski natpis na fasadi sukladno nekadašnjem  originalu,  ciljano se aktivno  djeluje na obogaćenju popratnog dijela programa .

Svaki student-izlagač ima obavezu održati jedan razgovor s umjetnikom za publiku (artist talk), potiče se druženje studenata u galeriji, organizacija tematskih radionica, tribina, filmskih projekcija, predavanja i sl. Osim toga, studentice likovne akademije koje čuvaju postav izložbi pozvane su da aktivno sudjeluju u kreiranju popratnog dijela programa. Svako otvorenje izložbe najavljuje se putem društvenih mreža, web stranica Akademije i galerije Šira, opširne mailing liste šalju svim zaposlenicima i studentima Akademije, medijima, fakultetima, a u zadnje vrijeme se dio bogatog izložbenog programa galerije (koji uključuje oko 18 izložbi godišnje) prenosi i putem radijskih i televizijskih emisija npr. Vijesti iz kulture, te emisije Radio studenta, Mreže tv, emisije Kultura nije tortura i slično.

Od suradnji, istaknuli bismo onu sa Tekstilno tehnološkim fakultetom, Prirodoslovnim i Arheološkim muzejom, Suradnju s HDLU-om, Galerijom umjetnina u Splitu te Srednjom školom za primijenjenu umjetnost i dizajn u Zagrebu.

--

galerijaPUTOLOVAC
Ilica 112, HR – 10000 Zagreb

Akademija likovnih umjetnosti desetljećima aktivno sudjeluje u kreiranju kulturno- umjetničkog programa Grada Zagreba i Republike Hrvatske te organizira ili suorganizira značajne manifestacije za studente, nastavnike, stručnu i širu javnost s ciljem unaprjeđenja umjetničkog rada, edukacijskog rada, unaprjeđenja istraživačkih uvjeta za umjetnike i druge kulturne djelatnike, ali i podizanje kvalitete prezentiranja sadržaja suvremene umjetnosti te poticanja populacije na percipiranje, razumijevanje i kvalitetnije apsorbiranje suvremene umjetnosti.

Privremenim preseljenjem Akademije likovnih umjetnosti s adrese Ilica 85 u prostore Jadran filma, uspostavljena je Galerija Putolovac na adresi Ilica 112. Ostanak dijela ALU na lokaciji u Ilici bio nam je važan zbog nastavka komunikacije sa zajednicom koju smo godinama gradili i njegovali putem projekata poput Ilice Q'ART i ALU Perspektive – završne izložbe studenata i studentica ALU.

U galeriji se trenutno provode sljedeće aktivnosti:

ARTorama Lab
voditeljica: izv.prof.art. Maja Rožman

  • Program „ARTorama Lab“ spontano je proizašao iz programa «Akademija u Canvasu», a koji je svoje djelovanje isprva usmjeravao ka afirmaciji umjetnica i umjetnika koji djeluju u području crteža i grafike. S vremenom je osvještena važnost umjetničkog istraživanja kao pokretača izložbenih praksi, te od prošle godine koristimo novi, primjereniji naziv istraživačkog programa koji realiziramo - „ARTorama Lab“. Neki od ciljeva predloženih projekata su afirmacija interdisciplinarnosti koja rezultira umjetničkim djelom uz povezanost s metodologijom znanstvenog istraživanja; pomicanje uvriježenih granica u procesu umjetničkog stvaralaštva primjenom odgovarajućih istraživačkih metoda i procesa relevantnih za rad; istraživački proces kao mogući oblik umjetničke prakse; doprinos najnaprednijim razvojnim procesima u suvremenoj likovnoj umjetnosti i širem kulturnom kontekstu; razvijanje kritičkog dijaloga s umjetničkom i s drugim strukama, te rad na izgradnji razumijevanja između umjetnosti i pripadajućeg društvenog, kulturnog, povijesnog i političkog konteksta.
    Akademija likovnih umjetnosti desetljećima aktivno sudjeluje u kreiranju kulturno-umjetničkog programa Grada Zagreba i Republike Hrvatske te organizira ili suorganizira značajne manifestacije za studente, nastavnike, stručnu i širu javnost s ciljem unaprjeđenja umjetničkog rada, edukacijskog rada, unaprjeđenja istraživačkih uvjeta za umjetnike i druge kulturne djelatnike, ali i podizanje kvalitete prezentiranja sadržaja suvremene umjetnosti te poticanja populacije na percipiranje, razumijevanje i kvalitetnije apsorbiranje suvremene umjetnosti.
    Programi su namijenjeni najširoj javnosti, stručnoj publici te posebno segmentu mlade i studentske publike. Imajući u vidu pedagoško-odgojnu i uljudbenu funkciju izložbenog programa, posebnu smo pozornost obratili kvaliteti izabranih izložbi te na njoj namjeravamo graditi status reprezentativnog izložbenog prostora za umjetnost, umjetnička istraživanja i eksperimente u središtu grada Zagreba.

diskurzivni program ALU
voditelj: izv.prof.dr.sc. Josip Zanki

  • Poslijediplomski doktorski studij ALU organizira Diskurzivni program, koji bi se svojim formatom i aktivnostima integrirao sa samostalnom umjetničko-istraživačkom praksom i drugim aktivnostima doktoranada. Kompletan program se provodi unutar perioda od godine dana kao galerija, ali i svojevrsni laboratorij-istraživačka platforma. Intencija ovog programa je predstavljanje umjetničko-istraživačkog rada doktoranda kroz format pop-up izložbi, video streaminga, performativnih predavanja; organizacija radionica i gostujućih predavanja suvremenih umjetnika; organizacija stručnog skupa. Sadržaj koji nudimo Diskurzivnim programom Galerije Putolovac pokriva područje umjetničkog i znanstveno-umjetničkog istraživanja, odnosno područje  poslijediplomskog istraživačkog djelovanja hrvatskih i stranih umjetnica i umjetnika te javno predstavljanje rezultata istih.

interaktivne umjetničke prakse u videoigrama
voditeljica: doc.art. Ida Loher

  • U Galeriji Putolovac provodi se tjedna edukacija nastavnika i suradnika – istraživača na umjetničko-istraživačkom radu „Interaktivne umjetničke prakse u videoigrama“.
    Ciljevi istraživanja su upoznavanje programskih alata za izradu video igara, osnovnih principe funkcioniranja korisničkog sučelja i kreiranja korisničkog iskustva te time otvaranja istraživanja umjetničkog potencijala video igara.
    Da bi se to omogućilo potrebno je osigurati osnove recentne digitalne pismenosti koja omogućava stvaranje videoigara. Stoga se održavaju uvodna predavanja i radionice kako bi umjetnici nakon toga mogli stvarati digitalne interaktivne platforme za stvaranje umjetničkih djela.
    Rezultati rada će biti predstavljeni u Galeriji u studenom 2023. godine.
INA-ALU / ENERGIJA 2012.
Izložba natječajnih radova studenata Akademije likovnih umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu
11. do 21. lipnja 2012.
ZAVRŠNA IZLOŽBA ALU 2014. SKETCHBOOK STRANI STUDENTI

VANJSKE IZLOŽBE

INTERNE IZLOŽBE

PREGLED
POSLJEDNJIH
OBJAVA 
PREGLED
POSLJEDNJIH
OBJAVA 

ARHIV ARHIV